Sort by

Grooveman has logged 43 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gaia

Gaia

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Outland

Outland

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
National Lampoon's Van Wilder

National Lampoon's Van Wilder

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Killshot

Killshot

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Val

Val

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Unknown

Unknown

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Edit this entry