Grooveman02 has logged 206 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
27
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cuties

Cuties

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★
Edit this entry  
30
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
Edit this entry  
13
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
Edit this entry  
12
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
Edit this entry  
12
Speedy

Speedy

1928
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
10
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Edit this entry  
04
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry