Grooveman02 has logged 51 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Motion Picture Camera

The Motion Picture Camera

1979
×
Edit this entry  
29
Time Travelers

Time Travelers

×
Edit this entry  
28
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
So Funny It Hurt: Buster Keaton & MGM

So Funny It Hurt: Buster Keaton & MGM

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Barbie in A Mermaid Tale 2

Barbie in A Mermaid Tale 2

2012
×
★★
Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Edit this entry  
03
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry