RSS feed for Heiko

Heiko has logged 73 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
We Are the Night

We Are the Night

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Loreley's Grasp

The Loreley's Grasp

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Kindred

The Kindred

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Bad Wolf

Big Bad Wolf

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Copycat

Copycat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Glacier

Blood Glacier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solomon Kane

Solomon Kane

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Too Beautiful to Die

Too Beautiful to Die

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gallows

The Gallows

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life

Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suburra

Suburra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blood Rose

The Blood Rose

1970
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lady in the Car with Glasses and a Gun

The Lady in the Car with Glasses and a Gun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady of the Night

Lady of the Night

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inhibition

Inhibition

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Biohazard

Biohazard

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
God Loves The Fighter

God Loves The Fighter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hell of the Living Dead

Hell of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
31

31

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Hands

Dirty Hands

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Kiss

Black Kiss

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry