grotos has logged 69 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Banker

The Banker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Subs

Subs

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jungle

Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hummingbird Project

The Hummingbird Project

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ode to Joy

Ode to Joy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Edit this entry