Highest rated films

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★

  • To Rome with Love

    ★★★★

  • Men in Black 3

    ★★★½

  • The Dictator

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Donnie Brasco

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★½

  • Mission: Impossible – Ghost Protocol

    ★★★★½

  • Hugo

    ★★★★½

  • The Machinist

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★★½

  • Yes Man

    ★★★★½

  • The Fighter

    ★★★★½

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★½

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 111 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

50/50

Jan 6

Last Film

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Dec 31

Diary Milestones

Fight Club
50th Aug 14
Deception
100th Dec 15

Genres, countries & languages

Drama
60 films
Comedy
47 films
Thriller
29 films
Romance
26 films
Adventure
20 films
Crime
19 films
Sci Fi
17 films
Action
17 films
Mystery
16 films
Fantasy
14 films
USA
106 films
UK
23 films
France
10 films
Germany
9 films
Spain
5 films
Canada
5 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
Hong Kong
1 film
English
109 films
French
2 films
Mystery
Average 4.00
Thriller
Average 3.88
Crime
Average 3.79
Family
Average 3.70
Drama
Average 3.65
Romance
Average 3.52
Action
Average 3.44
Comedy
Average 3.44
Adventure
Average 3.42
Sci Fi
Average 3.26
France
Average 4.10
Spain
Average 3.90
UK
Average 3.70
USA
Average 3.59
Germany
Average 3.44
Canada
Average 3.00
English
Average 3.57

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 69 Added 164

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Happening
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

A Good Woman
Average weighted rating:

3.0

Films grotos watched in 2012

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Man from Earth
  • Perfect Sense
  • Limitless
  • Moonrise Kingdom
  • Elf
  • Looper
  • Winter Passing
  • Secretary
  • Your Highness
  • The Informant!
  • Deception
  • Brick
  • The Happening
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Ted
  • What Just Happened
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Our Idiot Brother
  • Yes Man
  • 21 Jump Street
  • The Amazing Spider-Man
  • The Horse Whisperer
  • To Rome with Love
  • Paris
  • The Ghost Writer
  • Control
  • Dogma
  • Rushmore
  • The Five-Year Engagement
  • Donnie Brasco
  • Being John Malkovich
  • Quantum of Solace
  • Two Lovers
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Big Lebowski
  • Burn After Reading
  • Idiocracy
  • 2012
  • The Kids Are All Right
  • Margin Call
  • Punch-Drunk Love
  • In Bruges
  • Men in Black 3
  • Inglourious Basterds
  • A Love Song for Bobby Long
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Alfie
  • The Dictator
  • Pulp Fiction
  • All Good Things
  • Lucky You
  • The Machinist
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Lars and the Real Girl
  • The Nanny Diaries
  • (500) Days of Summer
  • Captain America: The First Avenger
  • The Fighter
  • The Hunger Games
  • Fight Club
  • Thor
  • The Man Who Wasn't There
  • The Dark Knight Rises
  • The Mosquito Coast
  • Margaret
  • Helvetica
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • The Intouchables
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • A Good Woman
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • The Adventures of Tintin
  • The Invention of Lying
  • Tower Heist
  • Scoop
  • We Bought a Zoo
  • Donnie Darko
  • I ♥ Huckabees
  • Synecdoche, New York
  • The Avengers
  • Memento
  • Last Chance Harvey
  • Reservoir Dogs
  • Gattaca
  • The Prestige
  • Hereafter
  • Hugo
  • Source Code
  • Little Children
  • Titanic
  • Inside Man
  • The Rum Diary
  • Alice in Wonderland
  • Gulliver's Travels
  • The Grey
  • The Ides of March
  • The Departed
  • Drive
  • You've Got Mail
  • The Hangover
  • The Whistleblower
  • Inside Job
  • Midnight in Paris
  • The Lincoln Lawyer
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Pearl Jam Twenty
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Contagion
  • 50/50

World map

Highly rated films grotos is yet to see

  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • John Mulaney: New in Town
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur – Part 2
  • Wolf Children
  • Ernest & Celestine
  • Casting Blossoms to the Sky

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more