Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Chef

    ★★★★

  • Calvary

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Zombieland

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Doubt

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 81 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

World War Z

Jan 6

Most Watched

Interstellar

twice

Last Film

The Help

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
44 films
Comedy
31 films
Action
24 films
Adventure
23 films
Sci Fi
16 films
Fantasy
16 films
Crime
11 films
Thriller
11 films
Romance
5 films
Family
4 films
USA
64 films
UK
21 films
France
11 films
Germany
4 films
Italy
3 films
Canada
3 films
New Zealand
3 films
Japan
1 film
Spain
1 film
English
76 films
French
3 films
German
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 42

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hercules
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Page Eight
Average weighted rating:

3.2

Films grotos watched in 2014

  • The Help
  • Catch Me If You Can
  • The November Man
  • Moneyball
  • Calvary
  • Your Sister's Sister
  • Interstellar
  • Doubt
  • X-Men
  • Chef
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Enchanted
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • Interstellar
  • Cousin Ben Troop Screening
  • Castello Cavalcanti
  • The Royal Tenenbaums
  • Spaceballs
  • Four Lions
  • Guardians of the Galaxy
  • Sunshine Cleaning
  • The Double
  • Captain Phillips
  • The Social Network
  • Edge of Tomorrow
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Taxi 4
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Jack Reacher
  • Mean Girls
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Attack the Block
  • Lucy
  • Prisoners
  • Zombieland
  • Hercules
  • Shame
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Fisher King
  • Page Eight
  • Divergent
  • 12 Angry Men
  • Fantastic Mr. Fox
  • Under the Skin
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Saving Mr. Banks
  • The Lego Movie
  • Enemy
  • American Hustle
  • Magnolia
  • Who Framed Roger Rabbit
  • The Monuments Men
  • The Grand Budapest Hotel
  • Philomena
  • Frozen
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Snowpiercer
  • The Science of Sleep
  • About Time
  • Killer Joe
  • Paradise: Love
  • Inside Llewyn Davis
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Darjeeling Limited
  • Bottle Rocket
  • Ender's Game
  • Thor: The Dark World
  • Populaire
  • Her
  • Pineapple Express
  • The Wolf of Wall Street
  • The Name of the Rose
  • The Way Way Back
  • Boogie Nights
  • 47 Ronin
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • World War Z

World map

Highly rated films grotos is yet to see

  • Mommy
  • Güeros
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Black Mirror: White Christmas
  • Pride
  • The Way He Looks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more