Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Johnny English Strikes Again

    ★★★★

  • Patrick Melrose

    ★★★★

  • Ordeal by Innocence

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • The English Patient

    ★★★★½

  • Crooked House

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Mountain Between Us

Jan 1

Last Film

Johnny English Strikes Again

Dec 30

Diary Milestones

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
50th May 15

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Comedy
31 films
Adventure
19 films
Action
18 films
Thriller
17 films
Crime
17 films
Mystery
16 films
Sci Fi
15 films
Romance
15 films
Fantasy
8 films
USA
72 films
UK
32 films
France
10 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Belgium
3 films
Switzerland
2 films
Japan
2 films
Spain
2 films
Ireland
1 film
English
82 films
French
1 film
History
Average 4.00
Fantasy
Average 3.94
Crime
Average 3.91
Mystery
Average 3.88
Action
Average 3.75
Drama
Average 3.74
Thriller
Average 3.71
Adventure
Average 3.66
Sci Fi
Average 3.60
Comedy
Average 3.60
USA
Average 3.69
UK
Average 3.59
Canada
Average 3.40
France
Average 3.40
Germany
Average 3.36
English
Average 3.69

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Justice League
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

The History of the Pit Stop: Gone in Two Seconds

Films grotos watched in 2018

  • Johnny English Strikes Again
  • Sahara
  • In Her Shoes
  • The Mercy
  • Jackie
  • BlacKkKlansman
  • Crazy Rich Asians
  • Solo: A Star Wars Story
  • Anon
  • Destination Wedding
  • All the President's Men
  • Ocean's Eight
  • Inside Man
  • Juliet, Naked
  • Sharp Objects
  • Whiplash
  • Deadpool 2
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • What We Do in the Shadows
  • Ready Player One
  • Isle of Dogs
  • My Cousin Rachel
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Patrick Melrose
  • A Dangerous Method
  • The Man Who Knew Infinity
  • Tomb Raider
  • Magic Mike
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Cargo
  • Red Sparrow
  • Black Panther
  • Big
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • Game Night
  • Clouds of Sils Maria
  • You Were Never Really Here
  • Big Eyes
  • The Death of Stalin
  • Avengers: Infinity War
  • Ordeal by Innocence
  • Murder by Death
  • The Post
  • Presumed Innocent
  • The Hitman's Bodyguard
  • Man Up
  • The English Patient
  • What Happened to Monday
  • Everest
  • Cinderella
  • Crooked House
  • Maigret
  • Heartbreaker
  • Heat
  • Annihilation
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Coco
  • The Shape of Water
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • Justice League
  • Wonder Wheel
  • The Disaster Artist
  • Airplane!
  • The History of the Pit Stop: Gone in Two Seconds
  • Okja
  • Stuck in Love
  • World Without End
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Thor: Ragnarok
  • The Prestige
  • Howards End
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Wind River
  • Big Little Lies
  • American Made
  • Battle of the Sexes
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Crocodile
  • Logan Lucky
  • The Graduate
  • The Mountain Between Us

World map

Highly rated films grotos is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Capernaum
  • Roma
  • Blindspotting
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more