Highest rated films

  • The Batman

    ★★★★★

  • Glass Onion

    ★★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • The Gray Man

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★★½

  • Enola Holmes 2

    ★★★½

  • Ticket to Paradise

    ★★★½

  • Windfall

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★½

  • Meet the Parents

    ★★★★½

  • Crimson Tide

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Dan in Real Life

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Mr. Jones

Jan 1

Last Film

Glass Onion

Dec 26

Diary Milestones

The Volcano
50th Sep 23

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
28 films
Romance
15 films
Crime
14 films
Thriller
13 films
Action
12 films
Adventure
7 films
History
7 films
Mystery
6 films
Sci Fi
4 films
USA
40 films
UK
15 films
Poland
8 films
Germany
5 films
Ireland
3 films
Belgium
2 films
France
2 films
Australia
2 films
Italy
2 films
Mexico
2 films
English
47 films
Polish
8 films
German
4 films
Danish
2 films
Italian
2 films
French
1 film
Crime
Average 3.71
Adventure
Average 3.64
Action
Average 3.62
Mystery
Average 3.58
History
Average 3.50
Thriller
Average 3.42
Drama
Average 3.40
Sci Fi
Average 3.38
Comedy
Average 3.32
Romance
Average 3.17
USA
Average 3.60
Germany
Average 3.40
Poland
Average 3.31
UK
Average 3.27
English
Average 3.53
Polish
Average 3.38
German
Average 3.25

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Wild Mountain Thyme
Average weighted rating:

2.3

Most popular

The Batman
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Ku'damm 63

Films grotos watched in 2022

  • Glass Onion
  • Book of Love
  • Crimson Tide
  • Love, Rosie
  • Inside the Mind of a Cat
  • Ticket to Paradise
  • Silence
  • Irresistible
  • Enola Holmes 2
  • Kill Bill: Vol. 2
  • High Water
  • Moneyball
  • The Quack
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Volcano
  • Top Gun
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Next Door
  • My Wonderful Life
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Gray Man
  • Under the Amalfi Sun
  • The Staircase
  • Black Sheep
  • Persona Non Grata
  • Toscana
  • The Batman
  • The In-Laws
  • House of Gucci
  • Death on the Nile
  • Game Night
  • Windfall
  • Spider-Man: No Way Home
  • Free Guy
  • Finch
  • Wild Mountain Thyme
  • Six Minutes to Midnight
  • Bride Wars
  • The King's Man
  • Dan in Real Life
  • Kimi
  • The Zookeeper's Wife
  • Munich: The Edge of War
  • Adventureland
  • Encanto
  • Killer 2
  • Killer
  • Bohemian Rhapsody
  • C'mon C'mon
  • Knowing
  • Knocked Up
  • Meet the Parents
  • How I Fell in Love with a Gangster
  • Valentine's Day
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Ku'damm 63
  • Ku’damm 59
  • Ku’damm 56
  • The Lion King
  • The Great Beauty
  • Our Souls at Night
  • The Way
  • Haywire
  • Mr. Jones

World map

Highly rated films grotos is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The First Slam Dunk
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Joyland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more