Sort by

Phillip has logged 163 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ciao Lola

Ciao Lola

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Edit this entry