Andrew has logged 112 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The End of Violence

The End of Violence

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Colors

Colors

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cookie's Fortune

Cookie's Fortune

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Troy

Troy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chronic

Chronic

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Imaginaerum

Imaginaerum

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry