Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Summer School

Summer School

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
Read prior review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Breakout

Breakout

1975
×
★★½
Edit this entry  
18
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
Edit this entry  
12
The Big Town

The Big Town

1987
×
★★
Edit this entry  
01
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Marseille Contract

The Marseille Contract

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blood of Heroes

The Blood of Heroes

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Arrowhead

Arrowhead

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★
Edit this entry  
13
Problem Child 2

Problem Child 2

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Eagle and the Hawk

The Eagle and the Hawk

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead End

Dead End

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
White Fire

White Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Ship

Death Ship

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Outcast

Outcast

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
The Shooting

The Shooting

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
When the Lights Go On Again

When the Lights Go On Again

1944
×
Read the review Edit this entry  
21
Gung Ho!

Gung Ho!

1943
×
★★★
Edit this entry  
20
The Bridges at Toko-Ri

The Bridges at Toko-Ri

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Problem Child

Problem Child

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nevada

Nevada

1944
×
★★
Edit this entry  
14
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★½
Edit this entry  
08
From Noon Till Three

From Noon Till Three

1976
×
★★
Read the review Edit this entry