RSS feed for Geoff

Geoff has logged 83 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Thumbelina

Thumbelina

1970
×
★★½
Edit this entry  
13
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Mole People

The Mole People

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
The Leech Woman

The Leech Woman

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Black Scorpion

The Black Scorpion

1957
×
★★½
Edit this entry  
10
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Skydivers

The Skydivers

1963
×
★½
Edit this entry  
06
The Beast of Yucca Flats

The Beast of Yucca Flats

1961
×
Read prior review Edit this entry  
03
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Machete

Machete

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Football Factory

The Football Factory

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
2012

2012

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★½
Edit this entry  
20
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Trip

The Trip

1967
×
★★★
Edit this entry  
13
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry