RSS feed for Geoff

Geoff has written 144 reviews for films rated ★★★★ .

  • 24 Hour Party People

    24 Hour Party People

    ★★★★

    Although I'm not a Manchester native (though I do live a good 30 or so miles away), I've always been somewhat fascinated by the city's musical history, so naturally I approached 24 Hour Party People with interest. Biopics generally don’t appeal to me that much, but I’d have to say that this one delivers in more ways I’d want.

    Taking place from the mid 70s to the early 90s, 24 Hour Party People documents the career of Tony Wilson, as…

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

    Yes, I like this one almost as much as the original. I know, this one gets a bit of flak for more or less just being a carbon copy of it's predecessor. When it comes to Home Alone 2: Lost in New York however, I'd say the phrase "you can never have too much of a good thing" holds true for this follow-up.

    A year after the first, the McCallisters are planning another Christmas trip away, this time set for…

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Yeah, I kind of dug this. I won't lie.

    Joker didn't initially end up on my radar, but the premise sounded intriguing enough. A completely standalone film based around Bruce Wayne'ss arch-nemesis, that is unconnected to any "cinematic universe". of course, the mostly positive (but still ultimately divisive) reactions here persuaded me to drop the ball and see what the fuss is all about.

    Set against the backdrop of a depressing, crime-ridden Gotham City in the early 1980s, Arthur Fleck…

  • Grindhouse

    Grindhouse

    ★★★★

    Geoff T's Hoop-Tober 6.0 Challenge
    Grindhouse (2007)

    I figured instead of doing the two films from this seperately, I'd review the entire thing as one. Buckle up, this is gonna be a long one.

    What better way to send off Hoop-Tober was with a personal favourite that I haven't seen in years? From being my first ever Blu-ray purchase, I've always had a very soft spot for Grindhouse, Quentin Tarantino and Robert Rodriguez's tribute to the B-movies of old. A…

  • The Frighteners

    The Frighteners

    ★★★★

    Geoff T's Hoop-Tober 6.0 Challenge
    The Frighteners (1996)

    Having enjoyed Peter Jackson's early splatter comedies last year (including the truly brilliant Braindead), why not take it upon myself to give this a look. The Frighteners more or less marks Jackson's mainstream debut, teaming up with Robert Zemeckis (serving as a producer) to direct this weird and wild tale of murder mysteries and ghosts.

    Frank Bannister (Michael J. Fox in his last on-screen role) is a former architect who has the…

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★★

    Geoff T's Hoop-Tober 6.0 Challenge
    Child's Play (1988)

    A very last-minute addition. I felt like revisiting this film from a much older Hoop-Tober session, as I felt my initial write-up was very poor and short.

    Everybody's favourite killer doll makes his debut in Child's Play. Writer Don Mancini and director Tom Holland combine to create a demented horror flick that's campy, nutty and just plain enjoyable. This is the only entry of the series I've seen to date, and while…

  • Dead of Night

    Dead of Night

    ★★★★

    Geoff T's Hoop-Tober 6.0 Challenge
    Dead of Night/Deathdream (1974)

    I'm a fairly big fan of Bob Clark's Black Christmas, so this other cult horror-thriller of his (released in the same year) peaked my interest. Colour me unsurprised when I say that is just as good, if not more so in some ways. A tense and atmospheric chiller with subtle commentary on the state of soldiers after the outcome of Vietnam.

    One night, the Brooks are devastated to discover that their…

  • Invasion of the Body Snatchers

    Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

    Geoff T's Hoop-Tober 6.0 Challenge
    Invasion of the Body Snatchers (1956)

    The 1978 Invasion of the Body Snatchers is a personal favourite of mine, but it’s earlier version had curiously evaded me for years, until now. While I can't deny my love for its remake, this 1956 original surprisingly (for me, at least) manages to be just as brilliant on its own merits, if not better in some ways, if not better. A widely intense sci-fi shocker that holds up…

  • Sitting Target

    Sitting Target

    ★★★★

    A good friend of mine recommended this to me, and for the most part I wasn't disappointed. In the same vein as films like Point Blank, Sitting Target is a hard-as-nails British crime-thriller themed around revenge, which although sadly hasn't gained as much of a following as similarly-themed films, still packs a fair punch amongst the pack.

    Oliver Reed is Harry Lomart, a convicted killer who is serving a 20 year sentence. When his wife tells up straight up Pat…

  • Rango

    Rango

    ★★★★

    Where has this been all my life? A CGI-animated romp directed by Gore Verbinski (of Pirates of the Carribean), the offbeat and unusual premise of Rango intrigued me upon glance, being that it's essentially a Sergio Leone film with talking animals. Add to that a distinctive art-style and a wisecracking chameleon as it's protagonist, and you have quite a standout film amongst the CG pack.

    Rango (voiced by Johnny Depp) is a lonely chameleon who after a wrong move on…

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★

    Needed something good to wash out the awful taste from my last dairy entry, and at the same time felt like revisiting some old favourites. A wise choice, I went with Paul Verhoeven's RoboCop, an ultra-violent sci-fi actioner with a satirical edge that seems to improve with every viewing.

    Set in a dystopian future, Detroit is a metropolis living on the edge, as sky-high crime rates and financial ruin have forced the city into a deal with mega-corporation Omni Consumer…

  • The Great Mouse Detective

    The Great Mouse Detective

    ★★★★

    Despite having only seen it once about 15 years ago, this is one Disney outing that has curiously stuck in my mind over the years, so for a good while I've wanted to revisit it. I always considered The Great Mouse Detective one of the more underrated entires into the Disney canon, and I'll happily keep that perception considering what a blast this was to return to.

    A Sherlock Holmes-inspired detective story set in a late 19th century London, mouse…