Highest rated films

  • Skyfall

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Total Recall

    ★★★★½

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

WALL·E

Apr 4

Last Film

Predators

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
23 films
Sci Fi
23 films
Thriller
18 films
Horror
12 films
Adventure
7 films
Drama
5 films
Crime
5 films
Comedy
3 films
Animation
3 films
Family
3 films
USA
38 films
UK
11 films
Canada
2 films
France
1 film
Germany
1 film
English
39 films
Spanish
6 films
Italian
2 films
Russian
2 films
French
2 films
German
2 films
Vietnamese
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Romanian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Monster a Go-Go
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Wild World of Batwoman
Average weighted rating:

1.5

Films Geoff watched in 2012

  • Predators
  • Live Free or Die Hard
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Red Heat
  • The Matrix
  • The Fly
  • An American Werewolf in London
  • Full Metal Jacket
  • Escape from New York
  • The Thing
  • A Christmas Carol
  • Alien Resurrection
  • Skyfall
  • Alien³
  • Aliens
  • Alien
  • Predator 2
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • RoboCop 3
  • Terminator 2: Judgment Day
  • RoboCop 2
  • Predator
  • RoboCop
  • Total Recall
  • The Terminator
  • The Shining
  • American History X
  • New Year's Evil
  • Zombie Nightmare
  • Hobgoblins
  • The Wild World of Batwoman
  • The Creeping Terror
  • Monster a Go-Go
  • Scarface
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Incredibles
  • WALL·E

World map

Highly rated films Geoff is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • Casting Blossoms to the Sky
  • The Hunt
  • Django Unchained
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia

Highly rated with Geoff’s friends Patron

  • Skyfall
  • The Avengers
  • The Dark Knight Rises
  • Prometheus
  • The Cabin in the Woods

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more