Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Cape Fear

    ★★★★½

  • South Park: Imaginationland

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★★

  • Bad Boys

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★★

  • Bad Boys II

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Watership Down

    ★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Happy Gilmore

Jan 1

Last Film

Jack Reacher: Never Go Back

Nov 21

Genres, countries & languages

Horror
52 films
Thriller
38 films
Sci Fi
24 films
Action
20 films
Comedy
17 films
Drama
17 films
Crime
17 films
Mystery
9 films
Adventure
8 films
Animation
8 films
USA
76 films
UK
14 films
Canada
7 films
France
5 films
Italy
4 films
Australia
3 films
Germany
1 film
China
1 film
English
92 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
French
5 films
German
1 film
Inuktitut
1 film
Croatian
1 film
Latin
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Geoff’s most liked review

Breakdown

Breakdown

★★★★

I have a real a fondness for this Kurt Russell-starring road-thriller, which feels like a 90s successor to films like Duel and The Hitcher. So I figured in this time of despair, it would be a good chance to revisit it, and unsurprisingly it's still aged as well as ever.…

More reviews

Geoff’s most liked list

The Invisible Man Returns
Cat People
I Walked with a Zombie

"Death to Videodrome! Long live the new flesh!": Geoff T’s HOOPTOB-07 Challenge

2015 Hoop-Tober | 2016 Hoop-Tober | 2017 Hoop-Tober | 2018 Hoop-Tober | 2019 Hoop-Tober | 2021 Hoop-Tober

New decade, same procedure. Some things just never change.

Despite how utterly shite the year has been so far, I simply felt it wouldn't be right to miss out on one of my…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Lion King
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Tell Your Children
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Hit and Run

Films Geoff watched in 2020

  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Ali G Indahouse
  • The Invisible Man
  • Upgrade
  • Unsane
  • eXistenZ
  • The Faculty
  • From Dusk Till Dawn
  • Raising Cain
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • Bride of Re-Animator
  • Society
  • Invaders from Mars
  • The Blob
  • Night of the Creeps
  • Silver Bullet
  • Demons 2
  • Demons
  • Deadly Friend
  • Deadly Blessing
  • The Dead Zone
  • Videodrome
  • Firestarter
  • Cat People
  • Xtro
  • The Beast Within
  • Omen III: The Final Conflict
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • Long Weekend
  • The Incredible Melting Man
  • Deranged
  • Race with the Devil
  • The Hound of the Baskervilles
  • The Blob
  • Return of the Fly
  • The Fly
  • I Walked with a Zombie
  • Cat People
  • The 50 Worst Movies Ever Made
  • The Invisible Man Returns
  • The Invisible Man
  • South Park: Imaginationland
  • Let My Puppets Come
  • GetEven
  • The Equalizer
  • Jackass Number Two
  • Hot Fuzz
  • Line of Duty
  • Brüno
  • Don't Go in the Woods
  • Brother Bear
  • The Lion King
  • Fantastic Planet
  • Dawn of the Dead
  • The Crazies
  • Thelma & Louise
  • The Plague Dogs
  • Watership Down
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Cape Fear
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Frozen Scream
  • Bulletproof
  • Daffy Duck's Easter Egg-Citement
  • April Fool's Day
  • Death of a Gunfighter
  • 28 Days Later
  • Breakdown
  • Sharky's Machine
  • Rabid
  • Shriek of the Mutilated
  • Invasion of the Blood Farmers
  • F/X2
  • F/X
  • Drive
  • Cruel Jaws
  • Straight Outta Compton
  • My Bloody Valentine
  • Tell Your Children
  • Joker
  • 24 Hour Party People
  • The Fan
  • Bad Boys for Life
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • You Were Never Really Here
  • Nightmare Beach
  • Hit and Run
  • Billy Madison
  • Happy Gilmore

World map

Highly rated films Geoff is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Highly rated with Geoff’s friends Patron

  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Inglourious Basterds
  • Psycho
  • Pulp Fiction
  • The Godfather
  • The Shining
  • Back to the Future
  • Star Wars
  • Alien
  • There Will Be Blood
  • Se7en
  • Mad Max: Fury Road
  • The Empire Strikes Back
  • The Thing
  • 2001: A Space Odyssey
  • Jaws
  • The Godfather: Part II
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • 12 Angry Men
  • Die Hard
  • Rear Window
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • GoodFellas
  • No Country for Old Men
  • The Dark Knight
  • Spirited Away
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taxi Driver
  • It's a Wonderful Life
  • Fight Club
  • Chinatown
  • The Silence of the Lambs
  • RoboCop
  • Raiders of the Lost Ark
  • Come and See
  • Toy Story
  • Do the Right Thing
  • Aliens
  • Stop Making Sense
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Seven Samurai
  • Whiplash
  • Heat
  • The Social Network
  • Apocalypse Now
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Parasite
  • Hot Fuzz
  • Paddington 2
  • Fargo
  • Halloween
  • The Fly
  • Zodiac
  • Citizen Kane
  • Blade Runner
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Drive
  • The Wolf of Wall Street
  • Boogie Nights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more