Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★½

  • Save Ralph

    ★★★½

  • Halloween Kills

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • True Romance

    ★★★★½

  • Lethal Weapon

    ★★★★½

  • Dirty Harry

    ★★★★½

  • GoldenEye

    ★★★★½

  • Licence to Kill

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 262 Films watched
  • 21.8 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Hardcore

Jan 4

Last Film

Ghost

Dec 31

Genres, countries & languages

Animation
129 films
Comedy
114 films
Thriller
66 films
Action
63 films
Horror
48 films
Crime
38 films
Family
36 films
Sci Fi
25 films
Drama
24 films
Adventure
19 films
USA
242 films
UK
23 films
Canada
5 films
Australia
4 films
France
4 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Netherlands
2 films
Spain
1 film
Thailand
1 film
English
258 films
French
20 films
Italian
12 films
Spanish
11 films
German
9 films
Russian
4 films
Latin
4 films
Portuguese
2 films
Arabic
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 50 Added 131

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Geoff’s most liked review

The Thing

The Thing

★★★★½

Geoff T's Hoop-Tober 8.0 Challenge
Alien Terror #2
The Thing (1982)

By now, it's obviously no secret how much admiration I have for John Carpenter's The Thing considering the amount of likes on my write-up, which quite honestly I don't care for.

Both adapting a classic sci-fi story (John W.…

More reviews

Geoff’s most liked list

The Tell-Tale Heart
Tarantula
Monster on the Campus

"You ever heard of Candyman?" Geoff T’s 2021 Hoop-Tober 8.0 Challenge

2015 Hoop-Tober | 2016 Hoop-Tober | 2017 Hoop-Tober | 2018 Hoop-Tober | 2019 Hoop-Tober | 2020 Hoop-Tober

Initially, I felt like I was going to be phoning in this Hoop-Tober compared to past ones, due to the amount of shit I have on my hands at the moment. However, I…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

American Psycho II: All American Girl
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Wacky Weed

Films Geoff watched in 2021

  • Ghost
  • Tummy Trouble
  • The Matrix Resurrections
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Good Will To Men
  • Peace on Earth
  • Tot Watchers
  • Robin Hoodwinked
  • The Vanishing Duck
  • Royal Cat Nap
  • Happy Go Ducky
  • Lethal Weapon 2
  • Lethal Weapon
  • Spider-Man: No Way Home
  • Spider-Man: Far From Home
  • Snatch
  • Tom's Photo Finish
  • Mucho Mouse
  • Scat Cats
  • Feedin' the Kiddie
  • Timid Tabby
  • Give and Tyke
  • Tops with Pops
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Barbecue Brawl
  • Blue Cat Blues
  • Down Beat Bear
  • Muscle Beach Tom
  • Busy Buddies
  • The Egg and Jerry
  • The Flying Sorceress
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Tango & Cash
  • Speed
  • Point Break
  • The Simpsons in Plusaversary
  • John Carpenter: The Man and His Movies
  • That's My Mommy
  • Pecos Pest
  • Smarty Cat
  • Tom and Chérie
  • Designs on Jerry
  • Mouse for Sale
  • Pup on a Picnic
  • Southbound Duckling
  • The Milky Way
  • Stand Alone: The Making of
  • The Nightmare Isn't Over! The Making of Halloween II
  • Halloween Kills
  • Possessor
  • Doctor Sleep
  • The Invisible Man
  • Upgrade
  • The Hills Have Eyes
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • American Psycho II: All American Girl
  • End of Days
  • Se7en
  • Candyman
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Dark Angel
  • Lady Terminator
  • Intruder
  • Pumpkinhead
  • Cat's Eye
  • Ninja III: The Domination
  • The Keep
  • Roadgames
  • The Thing
  • Alien
  • No Time to Die
  • Inferno
  • Suspiria
  • Within the Woods
  • J.D.'s Revenge
  • GoldenEye
  • Licence to Kill
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Phase IV
  • The Exorcist
  • The Wicker Man
  • The Brides of Dracula
  • Touché, Pussy Cat!
  • Pet Peeve
  • Downhearted Duckling
  • Neapolitan Mouse
  • Mice Follies
  • Baby Butch
  • Little School Mouse
  • Hic-cup Pup
  • The Legend of Hell House
  • The Thing with Two Heads
  • The Incredible 2-Headed Transplant
  • Witchfinder General
  • Peeping Tom
  • Dracula
  • The Tingler
  • House on Haunted Hill
  • The Tell-Tale Heart
  • Monster on the Campus
  • Tarantula
  • Posse Cat
  • Puppy Tale
  • True Lies
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Life with Tom
  • Two Little Indians
  • Just Ducky
  • That's My Pup!
  • Johann Mouse
  • Jerry and Jumbo
  • The Missing Mouse
  • The Dog House
  • Cruise Cat
  • Push-Button Kitty
  • Fit to Be Tied
  • Blue Collar
  • Little Runaway
  • Tightrope
  • Death Warrant
  • Kickboxer
  • Death Nurse 2
  • Cyborg
  • Bloodsport
  • Triplet Trouble
  • Smitten Kitten
  • The Two Mouseketeers
  • The Duck Doctor
  • The Flying Cat
  • Revenge
  • Action Jackson
  • Cat Napping
  • Nit-Witty Kitty
  • Slicked-up Pup
  • His Mouse Friday
  • Sleepy-Time Tom
  • Jerry's Cousin
  • Jerry and the Goldfish
  • Casanova Cat
  • Tomorrow Never Dies
  • Casualties of War
  • Next of Kin
  • Road House
  • The Last Moguls
  • True Romance
  • The Last Boy Scout
  • Murphy's Law
  • Class of 1999
  • Mr. Majestyk
  • The Mechanic
  • Live Wire
  • Death Wish V: The Face of Death
  • Death Wish 4: The Crackdown
  • Death Wish 3
  • Death Wish II
  • Death Wish
  • Wake Up
  • The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki
  • 52 Pick-Up
  • Dumbo
  • Cue Ball Cat
  • The Framed Cat
  • The Hollywood Bowl
  • Safety Second
  • Jerry and the Lion
  • Texas Tom
  • Saturday Evening Puss
  • Little Quacker
  • Hard Target
  • Beyond the Mat
  • Nobody
  • The Hard Way
  • The Rookie
  • The Dead Pool
  • Sudden Impact
  • The Enforcer
  • Magnum Force
  • Dirty Harry
  • The Wacky Weed
  • Trespass
  • Tennis Chumps
  • Jerry's Diary
  • Love That Pup
  • The Cat and the Mermouse
  • Heavenly Puss
  • Hatch Up Your Troubles
  • The Little Orphan
  • Polka-Dot Puss
  • Hollow Man
  • The Running Man
  • Commando
  • Universal Soldier
  • Ricochet
  • Stuart Little 2
  • Stuart Little

See all 262

World map

Highly rated films Geoff is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On

Highly rated with Geoff’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Raiders of the Lost Ark
  • Pulp Fiction
  • The Shining
  • Alien
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Thing
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Inglourious Basterds
  • The Empire Strikes Back
  • The Godfather
  • Whiplash
  • Die Hard
  • GoodFellas
  • Heat
  • Jaws
  • Rear Window
  • Se7en
  • Zodiac
  • Fargo
  • Mad Max: Fury Road
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Star Wars
  • The Silence of the Lambs
  • Fight Club
  • The Wolf of Wall Street
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Matrix
  • No Country for Old Men
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • It's a Wonderful Life
  • Suspiria
  • The Social Network
  • Halloween
  • The Beatles: Get Back
  • Parasite
  • Chinatown
  • Mulholland Drive
  • Punch-Drunk Love
  • Jurassic Park
  • Eyes Wide Shut
  • The Big Lebowski
  • Casino Royale
  • Hot Fuzz
  • Boogie Nights
  • Blade Runner
  • The Exorcist
  • A Clockwork Orange
  • Blue Velvet
  • Evil Dead II
  • Spider-Man 2
  • Uncut Gems
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Dark Knight
  • The Terminator
  • The Departed
  • Spirited Away
  • Aliens
  • The Texas Chain Saw Massacre

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more