Highest rated films

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

  • Jackass Forever

    ★★★½

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★

  • Dead Presidents

    ★★★★

  • Far From the Tree

    ★★★★

  • Pent-House Mouse

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Wrath of Man

    ★★★½

  • Jackass: The Movie

    ★★★½

  • Live Free or Die Hard

    ★★★½

  • Jackass Number Two

    ★★★½

  • Jackass 3D

    ★★★½

  • Lethal Weapon 3

    ★★★½

  • Juice

    ★★★½

  • Dillinger

    ★★★½

  • The Cat Above and the Mouse Below

    ★★★½

  • Is There a Doctor in the Mouse?

    ★★★½

  • Snowbody Loves Me

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 11.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Wrath of Man

Jan 5

Last Film

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

May 10

Genres, countries & languages

Animation
38 films
Comedy
23 films
Action
17 films
Family
11 films
Crime
8 films
Thriller
7 films
Drama
5 films
Documentary
4 films
Adventure
4 films
Horror
3 films
USA
48 films
UK
3 films
English
58 films
Cantonese
2 films
Romanian
2 films
Spanish
2 films
Italian
1 film
Chinese
1 film
Russian
1 film
French
1 film
German
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 14

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Geoff’s most liked review

Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

★★★★

So a good 7 years after directing the original John McTiernan finally returned (with a vengeance, you could say) to direct the third film in the series. Here, he goes directly against rehashing the formula of the original (ala Die Hard 2) and providing a different take on the formula…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Far From the Tree
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Mesa of Lost Women
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Doctor Strange
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Grand Theft Auto 2: The Movie
Average weighted rating:

3.5

Films Geoff watched in 2022

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Doctor Strange
  • Grand Theft Auto 2: The Movie
  • Night Fright
  • Mesa of Lost Women
  • Catty-Cornered
  • The A-Tom-inable Snowman
  • Matinee Mouse
  • Filet Meow
  • Puss 'n' Boats
  • Love Me, Love My Mouse
  • Jerry-Go-Round
  • Jerry, Jerry, Quite Contrary
  • Duel Personality
  • No Holds Barred
  • The Executioner Part II
  • The Cat's Me-Ouch
  • The Year of the Mouse
  • Of Feline Bondage
  • I'm Just Wild About Jerry
  • Haunted Mouse
  • The Brothers Carry-Mouse-Off
  • Bad Day at Cat Rock
  • Tom-ic Energy
  • Ah, Sweet Mouse-Story of Life
  • Jackass Forever
  • Jackass 3D
  • Juice
  • Jackass Number Two
  • Jackass: The Movie
  • The Unshrinkable Jerry Mouse
  • Snowbody Loves Me
  • Much Ado About Mousing
  • Is There a Doctor in the Mouse?
  • The Cat Above and the Mouse Below
  • Dillinger
  • Dead Presidents
  • Pent-House Mouse
  • Carmen Get It!
  • Buddies Thicker Than Water
  • Sorry Safari
  • Tall in the Trap
  • The Tom and Jerry Cartoon Kit
  • Dicky Moe
  • A Good Day to Die Hard
  • Live Free or Die Hard
  • Calypso Cat
  • Landing Stripling
  • Mouse Into Space
  • High Steaks
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Lethal Weapon 4
  • Lethal Weapon 3
  • It's Greek to Me-ow!
  • Down and Outing
  • Switchin' Kitten
  • Far From the Tree
  • Wrath of Man

World map

Highly rated films Geoff is yet to see

  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • The Batman
  • Alcarràs
  • Top Gun: Maverick
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Northman
  • RRR

Highly rated with Geoff’s friends Patron

  • The Godfather
  • The Dark Knight
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Scream
  • Spider-Man 2
  • Everything Everywhere All at Once
  • Spider-Man
  • Dune
  • The Northman
  • Drive My Car
  • The Worst Person in the World
  • The Batman
  • Licorice Pizza
  • Red Rocket
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Jackass Forever
  • Boiling Point
  • Mass
  • Flee
  • West Side Story
  • Jackass Number Two
  • X
  • Pig
  • The Suicide Squad
  • Petite Maman
  • After Yang
  • Jackass 3D
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Power of the Dog
  • Nobody
  • Spencer
  • The Card Counter
  • Scream 2
  • The Tragedy of Macbeth
  • No Time to Die
  • Moon Knight
  • Turning Red
  • The Green Knight
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Titane
  • Benedetta
  • The Last Duel
  • CODA
  • Nightmare Alley
  • Luca
  • Ambulance
  • Jackass: The Movie
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • C'mon C'mon
  • Encanto
  • Parallel Mothers
  • The Night House
  • tick, tick...BOOM!
  • The French Dispatch
  • The House
  • Last Night in Soho
  • King Richard
  • Spider-Man 3

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more