• Galaxy Quest

    ★★★½

  • Man on the Moon

    ★★½

  • Magnolia

    ★★★½

  • The Green Mile

    ★★★

  • Sweet and Lowdown

    ★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★★½

  • The World Is Not Enough

    ★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • The Insider

    ★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★½

  • Three Kings

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Bowfinger

    ★★★½

  • Mystery Men

    ★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★

  • Deep Blue Sea

    ★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • Lake Placid

    ★★½

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★½

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • Election

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • True Crime

    ★★★½

  • Analyze This

    ★★★½

  • Office Space

    ★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★

  • Shakespeare in Love

    ★★★★★

  • Star Trek: Insurrection

    ★★★½

  • A Simple Plan

    ★★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★

  • Vampires

    ★★★

  • Happiness

    ★★★★

  • Antz

    ★★★½

  • Rush Hour

    ★★★½

  • Rushmore

    ★★★★

  • Pleasantville

    ★★★★

  • Waking Ned

    ★★★★

  • Apt Pupil

    ★★½

  • Celebrity

    ★★★½

  • Blade

    ★★★

  • Halloween H20: 20 Years Later

    ★★★½

  • Snake Eyes

    ★★★

  • The Negotiator

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

    ★★★½

  • Small Soldiers

    ★★★

  • Lethal Weapon 4

    ★★★½

  • The X Files

    ★★★

  • Dirty Work

    ★½

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★½

  • Deep Impact

    ★★★½

  • Primary Colors

    ★★★★

  • Dark City

    ★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Deep Rising

    ★★★

  • Gods and Monsters

    ★★★★

  • Wag the Dog

    ★★★½

  • Kundun

    ★★★½

  • MouseHunt

    ★★★½

  • Deconstructing Harry

    ★★★★

  • Tomorrow Never Dies

    ★★★

  • Scream 2

    ★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★½

  • Amistad

    ★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★½

  • Midnight in the Garden of Good and Evil

    ★★½