gtronk has logged 18 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

1933
×
Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★
Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry