Sort by

Mr. M has logged 59 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
On the Edge

On the Edge

2022
×
Edit this entry  
25
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Dos Estaciones

Dos Estaciones

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
National Theatre Live: The Lehman Trilogy

National Theatre Live: The Lehman Trilogy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Farewell Mister Haffmann

Farewell Mister Haffmann

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Time Of Secrets

The Time Of Secrets

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The First Wave

The First Wave

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Too Close to the Sun

Too Close to the Sun

×
Edit this entry  
20
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
★½
Edit this entry  
19
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
LCD Soundsystem Holiday Special

LCD Soundsystem Holiday Special

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ed Sheeran: The Equals Live Experience

Ed Sheeran: The Equals Live Experience

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Little Man Tom

Little Man Tom

2022
×
Edit this entry  
19
Goodnight, Soldier

Goodnight, Soldier

×
Edit this entry  
19
Azuro

Azuro

2022
×
Edit this entry  
19
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The World of Yesterday

The World of Yesterday

2022
×
★½
Edit this entry  
18
An Ordinary Mother

An Ordinary Mother

2022
×
★½
Edit this entry  
18
Two Much for the Job

Two Much for the Job

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sun Dog

Sun Dog

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Ray Donovan: The Movie

Ray Donovan: The Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whina

Whina

×
Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bunker Game

The Bunker Game

×
Edit this entry  
13
Happy 50

Happy 50

2022
×
Edit this entry  
13
Rise

Rise

2022
×
★★
Edit this entry  
12
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Day of Rage: How Trump Supporters Took the U.S. Capitol

Day of Rage: How Trump Supporters Took the U.S. Capitol

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mali Twist

Mali Twist

2021
×
★½
Edit this entry  
12
Say Cheese

Say Cheese

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★
Edit this entry  
10
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The End of Suffering (A Proposal)

The End of Suffering (A Proposal)

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry