Highest rated films

  • Real Steel

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The 400 Blows

Jan 26

Most Watched

Rise of the Planet of the Apes

twice

Last Film

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Dec 15

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Thriller
10 films
Action
7 films
Comedy
6 films
Sci Fi
6 films
Adventure
6 films
Horror
4 films
Mystery
3 films
Crime
3 films
Fantasy
3 films
USA
17 films
France
7 films
Germany
4 films
UK
4 films
Spain
2 films
Poland
1 film
Denmark
1 film
India
1 film
English
22 films
Russian
5 films
French
4 films
German
3 films
Spanish
3 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films
Portuguese
2 films
Swedish
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The 400 Blows
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Shark Night 3D
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Two Days
Average weighted rating:

3.3

Films Mr. M watched in 2011

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Carnage
  • Vysotsky: Thank God I'm Alive
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Adventures of Tintin
  • The Rum Diary
  • Moneyball
  • Contagion
  • Real Steel
  • The Skin I Live In
  • Johnny English Reborn
  • Colombiana
  • Two Days
  • Shark Night 3D
  • Apollo 18
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Flypaper
  • Rise of the Planet of the Apes
  • One Day
  • Conan the Barbarian
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Melancholia
  • Bad Teacher
  • The 400 Blows

World map

Highly rated films Mr. M is yet to see

  • Much Ado About Nothing
  • The Tragedy of Man
  • Silenced
  • Pariah
  • Sidewalls
  • K-ON! The Movie
  • Sunny
  • My Own Private River

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more