Highest rated films

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Prometheus

    ★★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • Compliance

    ★★★★★

  • Led Zeppelin: Celebration Day

    ★★★★★

  • A Brief History of John Baldessari

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Ip Man

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Senna

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★★

  • Terms of Endearment

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • The Artist

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • War Horse

    ★★★★½

  • Ordinary People

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 316 Films watched
  • 26.3 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Jan 8

Last Film

Les Misérables

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
179 films
Thriller
81 films
Action
67 films
Comedy
54 films
Adventure
48 films
Romance
40 films
Crime
37 films
Fantasy
26 films
Documentary
25 films
Horror
20 films
USA
140 films
UK
64 films
France
53 films
Germany
22 films
Belgium
15 films
Italy
14 films
Hong Kong
12 films
Japan
11 films
Canada
11 films
English
217 films
French
53 films
Russian
28 films
Spanish
25 films
Italian
24 films
German
23 films
Japanese
15 films
Chinese
13 films
Korean
12 films
Cantonese
10 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 52

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mr. M’s most liked review

A Brief History of John Baldessari

A Brief History of John Baldessari

★★★★★

This is not boring ART!

More reviews

Mr. M’s most liked list

Nomadland
Lovers Rock
Never Rarely Sometimes Always

1001 Movies You Must See Before You Die (2021 Edition)

List made from the book 1001 Movies You Must See Before You Die. This list just from the 2021 edition, so you'll not see deleted movies as in other list.

Also my list sorted backwards, thus i think it's easier to watch this way from newer movies.

By popular demand…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Apparition
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Lee

Films Mr. M watched in 2012

  • Les Misérables
  • This Is 40
  • Lincoln
  • And Here's What's Happening to Me
  • Logorama
  • Reds
  • Of Gods and Men
  • Terms of Endearment
  • Frankenweenie
  • Days of Heaven
  • Flight
  • Ordinary People
  • The Eagleman Stag
  • Ip Man 2
  • All Apologies
  • Ip Man
  • The Waiting Room
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Bringing Up Baby
  • Lay the Favorite
  • Beyond the Hills
  • Atlantic City
  • Kalifornia
  • The Stool Pigeon
  • The House I Live In
  • Looper
  • Paris, Texas
  • Kon-Tiki
  • She's Gotta Have It
  • Living
  • Tabu
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Quadrophenia
  • The Ballad of Narayama
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Hope Springs
  • The Capsule
  • Bicycle Thieves
  • Alex Cross
  • The Man with the Iron Fists
  • Desperate Hours
  • Solovey-Razboynik
  • Trouble with the Curve
  • Lola Montès
  • Rashomon
  • Pitch Perfect
  • Post Tenebras Lux
  • War Witch
  • Purple Noon
  • Jacob's Ladder
  • The Sapphires
  • We're Nothing Like James Bond
  • Mansome
  • Detropia
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Twilight Portrait
  • Despite the Gods
  • Raise the Red Lantern
  • Man Bites Dog
  • Radio Days
  • The Bourne Legacy
  • Crimes and Misdemeanors
  • Sweet Smell of Success
  • The Haunting
  • Jiseul
  • Farewell My Concubine
  • Ted
  • Grape Candy
  • Kippur
  • Anvil! The Story of Anvil
  • The Purple Rose of Cairo
  • The Great Train Robbery
  • End of Watch
  • A Trip to the Moon
  • Umberto D.
  • The Gang of the Jotas
  • Pietà
  • Historic Centre
  • Silver Linings Playbook
  • Manhattan
  • Following
  • Rise of the Guardians
  • Senna
  • The Towrope
  • The Cutoff Man
  • Out in the Dark
  • The Age of Innocence
  • ParaNorman
  • Epilogue
  • Last Year at Marienbad
  • Coldplay: Live 2012
  • Led Zeppelin: Celebration Day
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • She Doesn't Want to Sleep Alone
  • Le grand soir
  • The White Shadow
  • 11.25 The Day He Chose His Own Fate
  • House Cocktail
  • Lawless
  • I Hate Love
  • In Another Country
  • Lisa
  • The Woman in Red
  • Our Homeland
  • Rust and Bone
  • Burn it Up Djassa
  • Valley of Saints
  • Winter, Go Away!
  • Nairobi Half Life
  • Ai Weiwei: Never Sorry
  • On the Road
  • The Apparition
  • Barbara
  • Step Up Revolution
  • The Clean Hands
  • Marla
  • Lee
  • Everlasting Moments
  • The Event
  • Belly
  • Café Regular, Cairo
  • Tram
  • Frank-Etienne Towards Beatitude
  • A Brief History of John Baldessari
  • Total Recall
  • Broken
  • Doodlebug
  • Argo
  • Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden
  • 2016: Obama's America
  • What to Expect When You're Expecting
  • Ape
  • A Coffee in Berlin
  • Weekend
  • Zarafa
  • Eat Sleep Die
  • Museum Hours
  • Deadfall
  • The Watch
  • The Bay
  • Ruby Sparks
  • Safety Not Guaranteed
  • A Royal Affair
  • The Daughter
  • Fogo
  • Summer Hours
  • Zelig
  • Punished
  • Cloud Atlas
  • When Night Falls
  • The Silent War
  • Howling
  • The Convoy
  • Arthur Christmas
  • Ice Age: Continental Drift
  • Night Across the Street
  • Death for Sale
  • Flashback Memories 3D
  • Kuro
  • The Queen of Versailles
  • Side by Side
  • The Campaign
  • The Invisible War
  • Hold Back
  • Sleep Tight
  • Childish Games
  • Orpheus
  • Dragon
  • Skyfall
  • Holy Motors
  • I, Anna
  • Killer Joe
  • Leviathan
  • Shell
  • Killing Them Softly
  • Something from Nothing: The Art of Rap
  • Cannibal Vegetarian
  • Shut Up and Play the Hits
  • Seven Psychopaths
  • A Trip
  • The Deep
  • Pluto
  • 36
  • Girl Model
  • Kelly + Victor
  • Magic Mike
  • Viola
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Neighboring Sounds
  • Azooma
  • Certified Copy
  • Sinister
  • Eden
  • Kauwboy
  • Purge
  • Sister
  • Hotel Transylvania
  • Steve Jobs: The Lost Interview
  • Father’s Chair
  • The Day That Lasted 21 Years
  • The Day of the Crows
  • Nameless Gangster
  • Putin's Kiss

See all 316

World map

Highly rated films Mr. M is yet to see

  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Ship of Theseus
  • Romancing in Thin Air
  • Bill Burr: You People Are All The Same
  • Kahaani
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more