Highest rated films

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★

  • Ray Donovan: The Movie

    ★★★★

  • Farewell Mister Haffmann

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Compartment No. 6

    ★★★★★

  • National Theatre Live: The Lehman Trilogy

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★½

  • Presto

    ★★★★½

  • Insecure: The End

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • Hawkeye

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 59 Average per month
  • 14.8 Average per week

Milestones

First Film

Insecure: The End

Jan 1

Last Film

On the Edge

Jan 25

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
27 films
Comedy
13 films
Fantasy
11 films
Adventure
10 films
Documentary
5 films
Thriller
4 films
Sci Fi
4 films
Crime
4 films
Music
3 films
Family
3 films
USA
32 films
UK
15 films
France
12 films
Belgium
4 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Mexico
1 film
Finland
1 film
English
42 films
French
15 films
Spanish
2 films
Russian
2 films
Chinese
1 film
Finnish
1 film
Cantonese
1 film
Kurdish
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 82

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mr. M’s most liked review

Licorice Pizza

Licorice Pizza

★★★★★

I won’t lie, I had a very biased attitude towards this project before watching it - firstly, in all the photos I didn’t like Alana Haim, and secondly, the idea of ​​casting Hoffman’s son seemed idiotic. Well, I only believed that Paul Thomas Anderson understood what he was doing.

In…

More reviews

Mr. M’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

National Theatre Live: Fleabag
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Mali Twist
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

WALL·E
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Too Close to the Sun

Films Mr. M watched in 2022

  • On the Edge
  • Brian and Charles
  • Dos Estaciones
  • National Theatre Live: The Lehman Trilogy
  • Farewell Mister Haffmann
  • The Time Of Secrets
  • Spencer
  • Compartment No. 6
  • The First Wave
  • Nightmare Alley
  • Nightmare Alley
  • Too Close to the Sun
  • Leonor Will Never Die
  • Captain America: The First Avenger
  • LCD Soundsystem Holiday Special
  • Ed Sheeran: The Equals Live Experience
  • Little Man Tom
  • Goodnight, Soldier
  • Azuro
  • Belfast
  • The World of Yesterday
  • An Ordinary Mother
  • Two Much for the Job
  • Blow-Up
  • Sun Dog
  • Ray Donovan: The Movie
  • Cyrano
  • The Tragedy of Macbeth
  • Whina
  • Licorice Pizza
  • Sons of the Desert
  • The Bunker Game
  • Happy 50
  • Rise
  • The Eyes of Tammy Faye
  • My Cousin Vinny
  • Day of Rage: How Trump Supporters Took the U.S. Capitol
  • Mali Twist
  • Say Cheese
  • Center Stage
  • Roger & Me
  • Dexter: New Blood
  • National Theatre Live: Fleabag
  • The End of Suffering (A Proposal)
  • Hawkeye
  • Scream
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Tender Bar
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • WALL·E
  • Presto
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Insecure: The End

World map

Highly rated films Mr. M is yet to see

  • Cha Cha Real Smooth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more