RSS feed for Jacob
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Weekends

Weekends

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
15
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Skin

Skin

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Mother

Mother

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Marguerite

Marguerite

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Fauve

Fauve

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Detainment

Detainment

2018
×
★½
Edit this entry  
14
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Edit this entry  
13
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Porto

Porto

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elephant

Elephant

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blind Chance

Blind Chance

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★½
Edit this entry  
09
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
James White

James White

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sailboats and Poppies

Sailboats and Poppies

2001
×
Edit this entry  
05
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Edit this entry