RSS feed for Jacob
  • Porto

    Porto

    ★★★

    Not crazy about the script but have a soft spot for its tenderness, gorgeous 35, 16 and 8mm, and of course Anton <3

  • They Shall Not Grow Old

    They Shall Not Grow Old

    ★★★

    A rare movie that I don’t absolutely love but would still recommend completely. A very necessary film which I’m glad was made and am happy to have seen. Great footage, astounding technical work, but very very repetitive. Perhaps not the greatest use of such strong footage, but a worthwhile experience nonetheless. Great title too.

  • Green Book

    Green Book

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Bingo Mortensen him have chubby tummy

  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★★★★

    Obligatory 4 star for quality but holy shit I thought it would never end

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    While drama can often benefit from keeping its characters' thoughts and emotions distant from its audience, I don't think it's the case here. Flawlessly made and rich in texture nonetheless. One which will be worth revisiting.

  • We're Back! A Dinosaur's Story

    We're Back! A Dinosaur's Story

    ★★★

    A groundbreaking masterpiece which nullifies religion and rewrites the origin of consciousness. Outstandingly audacious cinema. Sample text.

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★

    Can't wait for the sequel; a 90 minute take of Skinner being executed by firing squad and his decimated corpse rotting alone.

  • Secret Goldfish

    Secret Goldfish

    Ladies and gentlemen, I present to you, my favorite movie.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    The smoke alarm was annoying as shit in theaters and it’s annoying as shit now.


    Their aversion to a long distance relationship is pure cowardice. Get on my level, c*nts. That’s right.

  • Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★★★

    This one has it all. So long as you agree with its filmic sensibilities, you’re sure to find yourself somewhere in its confines. And few other films talk about life so bravely while still remaining entirely sincere. Wonder if Bergman watched this in his 70s-80s. Could have been either the worst or greatest thing ever. Those strawberries sure were wild.

    Edit: This meager write up is nowhere near sufficient enough to describe how great this film is. Truly a special one that deserves much more, I just like to jot down some immediate thoughts on occasion. If life is a poison, this is the antidote.

  • Ossos

    Ossos

    ★★★★

    A painterly examination of a destructive environment. For a film which makes little effort to explain the relationships of the characters, this is instantly absorbing. As opposed to seeing financially and emotionally devastated beings trying to escape their community for more, we see them simply try to survive where they are - a task difficult enough. It’s quiet, poetic and depressing, yet still very very alive.

  • Tropical Malady

    Tropical Malady

    ★★

    Obviously in the minority here but this is perhaps one of the weakest uses of empty space I’ve seen. The distinguished moments of the film fill about 30 of its 118 minutes, and that which I find empty doesn’t complement that which is substantial in any way. Instead of focusing on interesting features of its environment or atmospheric characteristics, we observe standard cinematographic setups so sucked of detail that they leave nothing to feed the mind, failing to aid its…