Sort by

The Great Guessby has logged 494 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
You Instead

You Instead

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
City of Lies

City of Lies

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hick

Hick

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★
Edit this entry  
22
Isn't Life Terrible?

Isn't Life Terrible?

1925
×
★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Otto - The New Movie

Otto - The New Movie

1987
×
★★
Edit this entry  
18
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stardust

Stardust

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Gorky Park

Gorky Park

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Twice Born

Twice Born

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Skiptrace

Skiptrace

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Crimson Pirate

The Crimson Pirate

1952
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Report

Report

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
Edit this entry  
27
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
26
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry