Sort by

The Great Guessby has logged 38 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fathers and Daughters

Fathers and Daughters

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Krabat

Krabat

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Edit this entry  
20
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Werner - Gekotzt wird später!

Werner - Gekotzt wird später!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Edit this entry  
17
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lansky

Lansky

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Misconduct

Misconduct

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Breakthrough

Breakthrough

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Happily

Happily

2021
×
★★★
Edit this entry