RSS feed for Tim
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
First Contact

First Contact

1982
×
Edit this entry  
07
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
26
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
Edit this entry  
22
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Last Days

Last Days

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Master: Back Beyond

The Master: Back Beyond

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen Is Dead

The Queen Is Dead

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
21
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
New Order: The Perfect Kiss

New Order: The Perfect Kiss

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry