Sort by

Guilherme has logged 257 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Endless

The Endless

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Housewife

Housewife

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Dream/American Knightmare

American Dream/American Knightmare

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Crows Zero

Crows Zero

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Early Man

Early Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kin

Kin

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
House on Bare Mountain

House on Bare Mountain

1962
×
★★★
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Case of the Morituri Divisions

The Case of the Morituri Divisions

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Amanda

Amanda

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Laplace's Witch

Laplace's Witch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bodied

Bodied

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable – Chapter 1

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable – Chapter 1

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Leakers

The Leakers

2018
×
★★★
Edit this entry