Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Permutations

Permutations

1976
×
Edit this entry  
13
ROY G BIV

ROY G BIV

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Escape

Escape

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella

A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella

1995
×
Edit this entry  
15
The Rice Bomber

The Rice Bomber

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

1995
×
Edit this entry  
17
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
24 City

24 City

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Love Mix-Up!

My Love Mix-Up!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
We Best Love

We Best Love

2021
×
Edit this entry  
08
Life: Love on the Line

Life: Love on the Line

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Our Times

Our Times

2015
×
★★
Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monsta X: The Dreaming

Monsta X: The Dreaming

2021
×
Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
We Couldn't Become Adults

We Couldn't Become Adults

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thirteenth Reunion

The Thirteenth Reunion

1980
×
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★
Edit this entry  
31
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry