Gui has logged 157 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Dear John

Dear John

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Curve

Curve

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Veronica

Veronica

2017
×
★★
Edit this entry  
15
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
After

After

2019
×
½
Edit this entry  
06
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Martyrs

Martyrs

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry