Guilherme has logged 296 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Battery

The Battery

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Disappointments Room

The Disappointments Room

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Fourth Story

Fourth Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boston Fire

Boston Fire

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Three

Three

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Plain Clothes

Plain Clothes

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Bully

Bully

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silvestre

Silvestre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Drive Hard

Drive Hard

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Office

Office

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Free Samples

Free Samples

2012
×
★★
Edit this entry  
03
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Xchange

Xchange

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Katie Tippel

Katie Tippel

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Business is Business

Business is Business

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Sins of Dorian Gray

The Sins of Dorian Gray

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★
Read the review Edit this entry