Guilherme has logged 36 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Katie Tippel

Katie Tippel

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Business is Business

Business is Business

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Sins of Dorian Gray

The Sins of Dorian Gray

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassin's Bullet

Assassin's Bullet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Monster

The Monster

2016
×
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sex Ed

Sex Ed

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Some Girl(s)

Some Girl(s)

2013
×
★½
Edit this entry  
16
The Signs

The Signs

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Infidus

Infidus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alice in Acidland

Alice in Acidland

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Headless

Headless

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Living World

The Living World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★½
Edit this entry  
04
De Palma

De Palma

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry