Sort by

ale. has logged 155 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★
Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Slither

Slither

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Memory of Water

The Memory of Water

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry