• Talk to Me

    Talk to Me

    ★★★½

    A simple but effective concept executed very well. Some scenes are absolutely terrifying. 🫣

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★★½

    It doesn’t come close to any of the movies on the original trilogy but better than Crystal Skull, no doubt about it.

    De-aging CGI was distracting, and it felt a bit too long at times but I was entertained.

  • Black Mirror: Loch Henry

    Black Mirror: Loch Henry

    ★★

    Why is this in Black Mirror again? Just to do another Streamberry nod? Average and kinda eye-roll inducing with the imagined flashbacks. It felt so unnecessarily long, many scenes are just there to fill time. 

    There’s a much better episode buried here if they could trim it to 30-45 minutes and focus more on the ramifications of the end.

  • Black Mirror: Joan Is Awful

    Black Mirror: Joan Is Awful

    ★★½

    Fans of Cate Blanchett will be disappointed

  • Sisu

    Sisu

    ★★★

    Some clever action sequences and overall very entertaining.
    However, it often goes a bit to far into ridiculousness and I disliked how all characters were speaking English (but for some reason we’re not at the end?). Great soundtrack and cinematography.

  • Ghosted

    Ghosted

    ★★

    Now That’s What I Call Generic Pop Music In a Movie 37

    Loaded with Apple product placement (even villains using iPhones!) EXPECT using AirTags because that would have been stalking and that’s bad. And YET, the Photos widget exposes private photos TWICE in this movie - I’m surprised they approved that.

    Side note - it’s hilarious that people on Twitter were saying based on trailers that De Armas and Evans were not filming together when in fact it was just bad cinematography?

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★★

    Entertaining, gorgeously well made, and with care and appreciation for what made Mario a timeless icon.
    Yes, the plot is thin (there's not to draw from, folks) but it does expand the "lore" of the series in a few surprising ways.

    The Illumination hand is clear in some song choices - there’s no need to draw from random 80s hits when there’s so much rich source material to draw from! 
    When familiar tunes from the games did play, the orchestrated…

  • Super Mario Bros.

    Super Mario Bros.

    ★½

    Constantly surprised that this was ever made.
    A fever dream of a movie.

  • Babylon

    Babylon

    ★★★½

    A wild ride. I had more fun than I thought I would. I appreciated the chaotic style to demonstrate the changing times. Some memorable scenes and great acting, but the final act is all over the place and the ending is incredibly self-indulging in exactly the way Hollywood is made fun of.

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★

    No reason to exist. Looks great tho.

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★½

    Surprisingly fast-paced and structurally complex for its time... loved how some scenes were composed with the aspect ratio and how lightning was used.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    Much, much better than the original. Flight scenes are easier to understand what is going on, and the cinematography is fantastic. Still flawed by too many ex machinas and side characters that get no development but, as far as old franchises that come back after many years for no reason, this is as good as it gets.