Sort by

Christoph has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Along with the Gods: The Last 49 Days

Along with the Gods: The Last 49 Days

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Milagro Beanfield War

The Milagro Beanfield War

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Anna

Anna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
17
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Asterix & Obelix: God Save Britannia

Asterix & Obelix: God Save Britannia

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Cold Feet

Cold Feet

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Sweethearts

Sweethearts

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
100 Things

100 Things

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Leberkäsjunkie

Leberkäsjunkie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Serial (Bad) Weddings 2

Serial (Bad) Weddings 2

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry