Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chappie

Chappie

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry