Sort by

LordGunnarTheAxolotl 😉 has logged 256 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night Owl

Night Owl

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Children's Theater Critic with Alfred Molina

Children's Theater Critic with Alfred Molina

2012
×
Read prior review Edit this entry  
27
Green Team

Green Team

2007
×
Edit this entry  
27
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Cop, Baby Cop

Good Cop, Baby Cop

2007
×
Edit this entry  
26
The Landlord

The Landlord

2007
×
Edit this entry  
26
Green Team

Green Team

2007
×
Edit this entry  
26
Green Team

Green Team

2007
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The peace group

The peace group

×
½
Read the review Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Children's Theater Critic with Alfred Molina

Children's Theater Critic with Alfred Molina

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry