gurman 🕊 has logged 182 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Babies

Babies

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Loop

Loop

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cam Closer

Cam Closer

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Coffer

Coffer

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Attic Panic

Attic Panic

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Closet Space

Closet Space

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sicko

Sicko

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ariana Grande: Dangerous Woman Diaries

Ariana Grande: Dangerous Woman Diaries

2018
×
Edit this entry  
02
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
16 Wishes

16 Wishes

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry