RSS feed for gustavobruh
  • About Time

    About Time

    ★★★

    About Time I watched this.

  • Happy Death Day

    Happy Death Day

    ★★

    Wishing it was my happy death day while watching this. 

    ❌ Add to the list of Blumhouse misses.

  • Teen Titans Go! To the Movies

    Teen Titans Go! To the Movies

    ★★★

    A child-friendly superhero film that knows what it is and doesn’t take itself too serious. Props. 👍

  • Zodiac

    Zodiac

    Need to rewatch for a proper rating.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

    Now it really is a Jurassic World.

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ★★

    Worst 3rd act in history. How are they just going to do Dr. Doom like that?

  • Only God Forgives

    Only God Forgives

    ★★

    Rewatch.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★½

    This is any nerds dream film. Lots of fun, but definitely has its slow parts and some dumb decisions.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    If The Last of Us were to be related to a film, this would be it. Film is so quiet you end up hearing yourself breathing and thinking throughout the movie. Manages to build characters with barely having any lines. Some dumb decisions are made, but are minor when compared to the whole film. And definitely a nice pay off in the end.

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★

    Definitely a nice film for the style of it. The scenes with the dogs were definitely the best part.

  • Truth or Dare

    Truth or Dare

    ★★★

    Has its faults but I was actually engaged. You don’t end up caring for anyone so it’s fun to find out everyone’s fates.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    Literally slept through this. No character development. Bad copy of Taxi Driver, a much superior film.