RSS feed for gustavobruh

gustavobruh has written 22 reviews for films rated ★★ .

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Annabelle Comes Home....and so do about 20 other demons that Warner Bros., and James Wan didn’t want to make spin-offs for so they just stuffed them into this pile of mess with no plot, flat jokes, and cheap jump scares. 

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★

    I wouldn’t say this X-Women film is as bad as everyone else is making it out to be. It was just rushed. 
    But nontheless, it’s a disposable X-Women finale to a disposable X-Women series. 


    X-Women

    - 💻 Stream worthy. 

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★

    Whoever said that if all I wanted was just monsters fighting, that this was the movie for me, are f*cking liars. 
    While this did have more Godzilla and more fighting than Godzilla (2014) it still has boring human characters for the most part that I do not care about. 
    There were also way too many dumb moments in this and way too many jokes. 

    I will say the soundtrack was pretty good. Except for that song at the end. 

    Great trailer, bad movie. 

    - 📮 Rent worthy. 

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

    I guess straight-to-Netflix is the new straight-to-DVD. Why does this even feel like a ‘Netflix film’ even when they didn’t make it?

    Why do I get the feeling Lily Collins was casted mostly due to her looks than her acting chops? Or that Collins and Efron make a hot on-screen couple that Twitter would swoon over? (For which they did.)

    After reading about this film in Jan. 2018, I’ve been anticipating it for quite a while. I’m always saying Zac…

  • The Curse of La Llorona

    The Curse of La Llorona

    ★★

    The Curse of Los Jump Scares

    This is literally just like The Nun from last year. Although I think The Nun is probably a bit better. 
    This movie definitely has an interesting premise. But that whole premise is ruined with cheap jump scares, these demon movie cliches, and just bad writing. 
    I would say this film is pretty fast paced, but that’s because once it hits its third act, it drags on forever. And once the third act starts, they…

  • A Walk to Remember

    A Walk to Remember

    ★★

    Jesus Christ, I remember this being good. 

    Mandy Moore saves this movie.

  • The Mustang

    The Mustang

    ★★

    This film would have been so much better if it remained focused throughout its runtime and just focused on just the main lead and his story. There’s bits that goes into other inmates that I did not care about. This thus includes side characters which I didn’t care about and couldn’t remember their names. 
    I kept thinking, “ya know, it is a prison film so there’s not really much they can do with it.” But then I remember The Shawshank…

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★

    *Disclaimer: I have not read the book and haven’t seen the previous film in forever. 

    If you have seen 1 of the 1000 trailers they busted out for this film, then you have pretty much seen the whole movie. 
    But I’m sure most people are familiar with the story and concept of Pet Semetary. And this film doesn’t really bring anything new to the table. In fact, it leaves out a lot of the mythology and explanations. It simply glosses…

  • Nine

    Nine

    ★★

    Flat characters with an exhausting plot.
    Few good songs. 

    Marion Cotillard pretty much stole the show and saved this film. Accompanied by Fergie’s redintion of “Be Italian.”

  • Glass

    Glass

    ★★

    Some things that haven’t been said:

    • What the hell was with the camera angles and camera shots? Everything was either POV shots, over-the-shoulder shots, or straight in your face shots. 

    •. Sarah Paulsons’ “Dr.” character was a student who took 1 class of general psychology at their college. 

    • James McAvoy was literally the only one who tried or even cared about being in the film. (But to be honest, the script was pretty bad. Who wrote this?)

    •…

  • The Incredible Hulk

    The Incredible Hulk

    ★★

    When I first saw this, I thought it was absolute shit, but after a rewatch, it honestly wasn’t that bad. It’s still pretty bad, but not as bad as I remember.

    Let’s start with the bad of this film; Elizabeth Ross’ character was literally pointless and annoying. She served as the stereotypical love interest and good side of the protagonist. (Banner/Hulk) Literally the only point to her was that she saved some important data that Banner needed. On to the…

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★

    Overdramatic B-film. 
    Was I supposed to care for anyone? 
    At least it gets straight to the point in the first minutes.