RSS feed for Gustavo

Gustavo has watched 16 films released in the 1920s.

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Napoleon

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • Greed

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★