RSS feed for Gustavo

Gustavo has watched 73 films released in the 1970s.

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

  • Scooby-Doo Goes Hollywood

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Moonraker

    ★★

  • The Muppet Movie

    ★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★

  • Stalk of the Celery Monster

  • Tale of Tales

  • Superman

    ★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • The Star Wars Holiday Special

  • The Lord of the Rings

    ★★

  • Halloween

    ★★★

  • Drunken Master

    ★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Grease

    ★★

  • The Last Waltz

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

  • Pete's Dragon

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★

  • The Rescuers

  • New York, New York

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • Pumping Iron

    ★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • The Song Remains the Same

  • Carrie

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Amarcord

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • The Spirit of the Beehive

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★

  • The Mother and the Whore

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • The French Connection

    ★★★★

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★

  • The Aristocats

    ★★★