RSS feed for Gustavo
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
25
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
25
One Man Band

One Man Band

2005
×
Edit this entry  
25
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
25
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
Edit this entry  
25
Presto

Presto

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Daughter

Daughter

2019
×
Edit this entry  
09
Memorable

Memorable

2019
×
Edit this entry  
09
Sister

Sister

2018
×
Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
21
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry