Gustavo has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★
Edit this entry  
18
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★
Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★½
Edit this entry  
30
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Report

Report

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry