• Bandits

    Bandits

    ★★★

    cate blanchett with red hair like if you agree

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

    it's honestly so rude of 1989 keanu reeves to be the love of my life when i wasn't even born yet

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★★½

    liz hurley could beat me up and spit in my face and i'd thank her

  • What About Bob?

    What About Bob?

    ★★★★

    bill murray and richard dreyfuss are both terrific in this i'm surprised this isn't one of bill murray's better known films

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★½

    she's cute but she's no Shaun of the Dead (2004)

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★½

    what does it say about me that depressed 2006 steve carell could, like, get it

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★½

    i love films about siblings so much it's such a unique kind of relationship i don't know why it isn't explored more often in films but when it is it always feels special i loved this

  • The Curious Case of Benjamin Button

    The Curious Case of Benjamin Button

    ★★

    there was like half an hour of this film that i quite enjoyed but the first 2 hours was something that i never thought a david fincher film would be: horribly boring

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    look i'm not saying that those people were right to be in chris hemsworth's cult but i am saying i would join it in a second

  • Tag

    Tag

    ★★★

    i really relate to rashida jones in this film because i'm also in love with both jon hamm and jake johnson

  • Strangers on a Train

    Strangers on a Train

    ★★★½

    bruno is my new favourite film character there wasn't a second of this film that he wasn't absolutely fantastic

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive

    ★★★★

    after watching this and paterson within a week of each other i'm pretty sure i'm in love with jim jarmusch