RSS feed for Yusuf

Yusuf has logged 302 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Welcome to the Space Show

Welcome to the Space Show

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Edit this entry  
19
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vir Das: Abroad Understanding

Vir Das: Abroad Understanding

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Honey I Blew Up the Kid

Honey I Blew Up the Kid

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Daniel Sloss: X

Daniel Sloss: X

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Verotika

Verotika

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry