goob has logged 140 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Debut

The Debut

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Butterfly's Dream

The Butterfly's Dream

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flower

Flower

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Teen

American Teen

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Package

The Package

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The House of Tomorrow

The House of Tomorrow

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry