2021

gyozaking gyozaking’s year to date

Highest rated films

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • The Lady and the Dale

    ★★★½

  • Khaite FW21

    ★★★½

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 13.7 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Kajillionaire

Jan 24

Last Film

Jerry and Me

Jul 28

Genres, countries & languages

Drama
43 films
Documentary
30 films
Comedy
18 films
Crime
17 films
Thriller
17 films
Horror
12 films
Mystery
8 films
Action
8 films
Music
7 films
Sci Fi
7 films
USA
61 films
UK
10 films
France
5 films
Canada
4 films
Japan
3 films
Italy
2 films
Australia
2 films
Finland
2 films
Germany
2 films
Ireland
2 films
English
87 films
Spanish
13 films
French
7 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
German
3 films
Finnish
2 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Tokyo Story
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Downhill
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Love Bugs

Films gyozaking watched in 2021

  • Jerry and Me
  • A Quiet Place Part II
  • My Summer of Love
  • Saint Maud
  • Queen of Diamonds
  • Say Amen, Somebody
  • Bo Burnham: Inside
  • About Love
  • Youth of the Beast
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Suzi Q
  • All My Loving
  • A Shot in the Dark
  • In the Heights
  • Violet & Daisy
  • Giuseppe Makes a Movie
  • The Descent
  • Belly of the Beast
  • Too Old to Die Young
  • Where Is My Friend's House?
  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
  • This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Sasquatch
  • Gilda
  • Miss Dundee and Her Performing Dogs
  • The Human Voice
  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary
  • Galaxy Quest
  • Love Fraud
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • The Assistant
  • The Rescue List
  • The Searchers
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Night of the Comet
  • Khaite FW21
  • The Hunger Games
  • The Match Factory Girl
  • Kitty
  • Grand Illusion
  • Hair Wolf
  • Burning
  • Naughty Books
  • Sound of Metal
  • Godzilla vs. Kong
  • Downhill
  • The Wages of Fear
  • Bad Girls Go to Hell
  • The Las Vegas Story
  • Croupier
  • Tokyo Story
  • Lucky
  • American Dream
  • The Hunt
  • The Great Beauty
  • Joker
  • Ham on Rye
  • A Face in the Crowd
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Freaky
  • The Favourite
  • Little Caesar
  • The Aerial
  • The 39 Steps
  • Black Bus Stop
  • Everybody Dies!
  • Nomadland
  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski
  • The Wagoner
  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
  • Ethnic Notions
  • A Concerto Is a Conversation
  • The Fugitive Kind
  • Headhunters
  • David Crosby: Remember My Name
  • Villains
  • Jasper Mall
  • Off the Rails
  • The Lady and the Dale
  • The Other Side of Hope
  • The Lighthouse
  • Mangrove
  • Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children
  • Synchronic
  • The Love Bugs
  • Why Don't You Just Die!
  • True History of the Kelly Gang
  • Mr. SOUL!
  • The Hunting Ground
  • Make Way for Tomorrow
  • Swallow
  • Tigers Are Not Afraid
  • Another Hayride
  • Kajillionaire

World map

Highly rated films gyozaking is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Karnan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more